Jak ovlivňuje rýma spánek u dětí?

Spánek a rýma u dětí

Rýma a bolest v krku, k tomu vyšší teplota, bolesti svalů i kloubů, to vše jsou příznaky virózy či nachlazení. Každá nemoc negativně ovlivňuje kvalitní spánek. Příznaky se zejména zhoršují během večera a noci. Bolesti nedovolují řádně usnout nebo spát po delší dobu, a to je právě problém, protože kvalitní spánek dokáže léčit.

Jak spí malé děti?

Novorozenci mají jen krátké intervaly, kdy jsou vzhůru. Zbytek dne prakticky skoro celý prospí. Spánkový rytmus začínají vnímat až kolem 3. měsíce jejich věku, kdy si začínají uvědomovat den a noc. Tento režim se jim upravuje podle potřeby krmení. Existují dva typy spánku. REM fáze – aktivní spánek a non-REM fáze – klidný spánek. U novorozenců převládá aktivní spánek nad non-REM fází.

ryma-spanek01

Roční dítě má převážně klidný spánek a v této době je velmi důležité, aby se dítěti nastavil nějaký pravidelnější spánkový režim. Pro klidný spánek je důležité, aby bylo dítě v naprosté psychické pohodě. Jejich spánek není ještě souvislý a často se během noci budí, někdy i s pláčem. Jedná se o tzv. separační úzkost, kdy dítě potřebuje cítit v blízkosti svoji maminku.

V období, kdy dítě navštěvuje mateřskou školku, přibývá více non-REM fází. A během změny z aktivního do klidného spánku se často děti budí díky nočním můrám. Toto období však také pomalu zmizne.

Čím jsou děti starší, tím méně potřebují spát. Zpravidla v době nástupu do základní školy mizí i odpolední spánek po obědě, který si dopřávaly ještě ve školce.

Během dospívání se mění opět délka i kvalita spánku dítěte. Nejvyšší podíl mají non-REM fáze. V tomto období se navíc mění i čas, kdy dítě chodí spát a kdy pravidelně vstává. Dítě tak vydrží být vzhůru do pozdních hodin v noci, což se pak projevuje na deficitu druhý den. Popřípadě se tento deficit nahromadí během týdne a o víkendu pak dítě dospává, co může. 

V průběhu nemoci si však dětské tělo spánek vyžaduje, stejně jako při období růstu nebo nadměrné fyzické zátěži.

Jak poznat počínající nemoc?

Každá nemoc s sebou nese nepohodlí, které bývá zpravidla způsobeno různými příznaky. U nachlazení nebo chřipky se jedná o tyto typické příznaky.

  • Bolest svalů a kloubů
  • Rýma, ucpaný nos
  • Zvýšená teplota až horečka
  • Kašel
  • Nechutenství, zvracení
  • Bolest hlavy
  • Bolest v krku

V případě, že se objeví vodnatá rýma, která se postupně zbarví do žluta a pak až do zelena, je nutné navštívit lékaře, který předepíše vhodnou léčbu pomocí léků. Zelená rýma je totiž bakteriálního původu.

Vhodné místo pro léčení

Během léčení dítě stráví delší čas právě v posteli. Je však potřeba si i tento čas nějak zpříjemnit. Ideální doba spánku by měla trvat v průměru 8 hodin denně. Takový kvalitní spánek dokáže pak podpořit i potřebnou imunitu, která díky nemoci dostává pěkně zabrat.

Jak připravit dítě na dobrý spánek?

  • Dopřát dítěti více odpočinku a žádný zbytečný výdej energie.
  • Pravidelně doplňovat tekutiny během celého dne.
  • Pečlivě větrat v místnosti, kde dítě pobývá během nemoci a taky tam, kde má dítě spát.
  • Pokud to zdravotní stav dovoluje, je vhodná i krátká procházka venku na čerstvém vzduchu.
  • Uvařit poctivý silný vývar a dát dítěti pořádnou porci.

ryma-spanek

10 tipů na léčbu rýmy

  1. V posteli navrstvit polštáře na sebe do trojúhelníkového tvaru. Tím se správně zvedne podložení vrchní části těla a dítěti se bude lépe dýchat. Hlava tak nebude předkloněná a dýchací potíže se nezhorší. Nezapomínejte ani na kvalitní pyžamo, které pobyt v posteli udělá příjemnější.

  2. Během noci se doporučuje poloha na boku, kdy hlen nezateče do krku a nenutí tak ke kašli, který právě častěji přichází v poloze na zádech.

  3. Regulovat teplotu v místnosti, kde dítě spí maximálně na teplotu do 20 °C. Celkově se doporučuje nižší teplota, při které se i lépe dýchá.

  4. Vzduch v pokoji by neměl být suchý, protože ten zbytečně dráždí už tak poničené sliznice. Ideální je použití zvlhčovače. Vlhkost by se měla udržovat v průměru na 50 %.

  5. U dětí je alkohol zakázán, a při nemoci se obzvlášť nedoporučuje ani dospělým osobám. Takový čaj s rumem je lepší odložit na později. Po požití alkoholu otékají dutiny, prokrví se sliznice a celkově odvodní organismus.

  6. Dodržovat spánkový režim. Díky nemoci je možné, že se denní rytmus pozmění, ale spánky a odpočinek je dobré spíše znásobit než ubírat.

  7. Horký čaj před spaním, ale i během noci, pomáhá léčit a zabraňuje tak i dehydrataci organismu. Velmi dobře uvolňuje ucpané dutiny a mírní kašel. Horký čaj z bylinek se během noci dá udržet například v termosce.

  8. Pro uvolnění nosních dutin jsou velmi vhodné éterické olejíčky pomocí inhalace. Stačí nakapat malé množství olejíčku (například z eukalyptu) do hrnce s vařící vodou. Na hlavu se přehodí ručník a stoupající páry z hrnce se pomalu inhalují do sebe.

  9. Pravidelný výplach nosu pomocí mořské vody.

  10. Česnek, cibule, vitamin C a různé druhy bylinek (rozmarýn, meduňka, máta, heřmánek, rýmovník). Všechny tyto ingredience pomáhají mírnit příznaky ucpaných horních cest dýchacích. Například rozkrojená cibule stačí položit v pokoji na talířek a nechat působit. Pro děti se doporučuje dávat cibuli až ve chvíli, kdy usnout, aby je zbytečně nedráždila.

ryma-spanek-lecba

Nachlazení u nejmenších dětí

Miminka sama ještě neumí smrkat a nedokáží pochopit, jakým způsobem se mají léčit. Proto je důležité jim tuto dobu co nejvíce ulehčit.

  • Pitný režim miminka

Aby se předešlo dehydrataci, je dobré častěji přikládat k prsu na kojení. Pokud se dítě nekojí, je vhodné nabízet kojeneckou vodu nebo čaje určené dle věku dítěte. Teplý čaj se dá udržet po celý den v termosce.

  • Odsávání hlenu z nosu u miminek

Rýma je pro miminka velice nepříjemná. Nemohou dobře dýchat, hlen jim stéká do krku a tím je nutí navíc kašlat, a to je maximálně vysiluje. Na smrkání jsou ještě velmi malá, a proto jsou ideálními pomocníky například odsávačky hlenu. Buď automatické nebo ruční. Odsávačka se dá přidělat i na vysavač s regulací. Tato odsávačka patří mezi nejefektivnější. Odsávat se může několikrát za den a miminko se bude cítit zase o něco lépe.

K uvolnění hlenu také slouží kapky do nosu. Avšak většina kapek do nosu nejsou určena pro malinké děti. Jako náhrada se dá pořídit například solný roztok ve formě spreje.

  • Úprava postýlky a ležení pro miminka

Klasická poloha matrace v postýlce miminka je na úplné rovině. V případě nachlazení se ale doporučuje zvednout celou horní část těla dítěte. Matraci tak stačí podložit pomocí klínu a hleny nebudou zůstávat tolik v nose a dráždit krk.

Porucha spánku u malých dětí

Miminka většinou žádnými poruchami spánku netrpí. V případě, že jsou dostatečně nakrmena, přebalena, nic je nebolí, tak nemají důvod špatně spát.

Často se řeší, že problém se spánkem u miminek vzniká díky stylu uspávání, který však není zcela naplněn. Například houpání v náruči nebo v kočárku, uspávání při kojení, usínání pouze za přítomnosti rodiče apod.

V předškolním věku se mohou také častěji objevovat znaky náměsíčnosti anebo mluvení ze spánku.

Preventivní opatření proti vzniku poruch spánku

  • Postýlka není za trest, ale pro příjemný odpočinek. Děti by se tam neměly ukládat, aby se například uklidnily, když zlobí.

  • Neizolovat miminka od rodiny do samostatného pokoje. Některé děti jsou citlivější a vnímají separaci velmi negativně.

  • Večerní rituály by se měly provádět před spaním, a ne k tomu, aby dítě například houpáním usínalo. Výjimky jsou samozřejmě v případě, kdy dítě onemocní a není mu dobře.

Jak se zbavit nespavosti u dětí?

Pokud dítě trpí nespavostí, nejdříve je nutné zjistit, co tuto situaci vyvolává. A poté se zařídit tak, aby se tyto příčiny neopakovaly. Je důležité, aby rodiče malých děti byli důslední ve všech svých činech. Pokud je příčinou nespavosti nějaké onemocnění (psychické, neurologické nebo alergie či reflux) je nutné řešit s odborným lékařem.

Jedna z variant přírodní léčby je využití bylinek, ze kterých se pro děti vaří čaj. Například meduňka, kozlík nebo mučenka pomáhají velmi dobře zklidnit organismus.

Stejně tak homeopatika, která jsou volně dostupná. V tomto případě je nutná správná volba na základě příčiny nespavosti dítěte.

Léky pro léčbu nespavosti u dětí je také možno nechat předepsat odborníkem. Tato léčebná metoda se však volí jako poslední možnost, pokud už nic jiného nezabírá.

A hlavně, když už trávíte s dětmi čas - hodí se kvalitní pyžamo, které vás udrží v teple a dobré náladě po celý den.

777 598 592