Chraňte vaše poklady, které jsou vašemu tělu nejblíže, a budou nejen déle krásné, ale déle vám také poslouží. Spousta z nás už jistě zažila okamžik pravdy, kdy jste z pračky vytahovali „hada“ v podobě namotaného prádla, které obsahovalo i vaše nejcennější kousky v podobě krásných podprsenek a krajkových kalhotek. A jako naschvál se zrovna háčky z podprsenky zachytily o krajku nebo očko punčošek. Netrapte sebe ani své poklady a přečtěte si, jak jim zajistit dlouhý život, který společně prožijete.
Podprsenky, kalhotky, stahovací prádlo
Často se na štítcích spodního prádla i oblečení setkáme se symbolem pro ruční praní. Ano, je to nejšetrnější forma, kterou neublížíte materiálu, ze kterého je prádlo vyrobeno, a také se nestane, že z podprsenky vyklouzne kostice. Samozřejmě víme, že v dnešní uspěchané době jen málokterá žena má čas na ruční praní svých pokladů. Ale výrobci praček na nás naštěstí myslí, a pračky tak nabízí program jemného praní. Pokud tedy patříte mezi ty, které si chtějí ušetřit více času pro sebe, a už otevíráte dvířka pračky, minimalizujte poškození spodního prádla a dbejte následujících rad.
- Zvolte program pro jemné praní s co nejnižší teplotou. Maximálně by teplota praní spodního prádla měla dosahovat 30°C.
- Použijte šetrný prací prostředek. Ideálně v tekuté formě, abyste zabránili usazeninám a rozvoji nepříjemných alergií.
- Co do pračky v tomto případě určitě nepatří je aviváž či jiné změkčovací prostředky. Používáním aviváže se snižuje pevnost vláken a prádlo tak časem povolí a vytahá se.
- Ždímání zakázáno! Programy na jemné praní zpravidla mají nastaveny jedny z nejnižších otáček při ždímání, ale pokud byste si je volíte sami, myslete na jemnost tkaniny na vašich podprsenkách a na to, jak rychle a snadno samy uschnou i bez násilného ždímání.
- Sušička je tabu. Teplo, které právě sušička vytváří, je v tomto případe na škodu. Způsobí totiž poškození výplně podprsenky s výztuží, povrch košíčků se vlivem tepla smrští, vytvoří vrásky a ničí se také elasticita materiálu.
Pokud si přece jen ušetříte chvilku na ruční praní, pak chvála vám a prádlo perte ve studené nebo vlažné vodě za použití šetrného pracího prostředku. Ale ani tady nezapomeňte na zákaz ždímání. Zejména podprsenky s vyztuženými košíčky jsou na ždímání opravdu citlivé a přílišným mačkáním a kroucením riskujete jejich deformaci.
Pyžama, noční košile a župany
Nejlíp se spí v pohodlném pyžamu či noční košili, s tím souhlasíme. I o ty je však potřeba pečovat, aby vydržely v perfektním stavu co nejdéle, i když jsou z odolné bavlny. Proto i k nim pro vás máme pár rad.
- Bavlněné noční prádlo perte maximálně na 40°C v pracím prostředku na barevné prádlo. Můžete jej sušit v sušičce, ale pokud má na sobě potisk, pak se sušičce obloukem vyhněte. Vlivem tepla se k potisky mohou k sobě přilepit nebo zanechat stopy potisku na jiných tkaninách.
- Pokud máte noční prádlo z jiných tkanin, než je bavlna, vždy se řiďte pokyny pro praní, které uvádí výrobce na štítku u vnitřního lemu. Například prádla vyrobeného z mikrovlákna či kašmíru nesmí přesáhnout teplotu praní 30°C, aby se vlákna nepoškodila. Nesušit v sušičce.
Tipy pro ještě šetrnější praní
- Výborným pomocníkem při praní podprsenek, kalhotek a ostatního prádla z jemné tkaniny, které se může snadno zatrhnout, jsou sáčky na praní prádla. Vyhnete se zmiňovanému „hadu“ a následnému rozmotávání ramínek, punčoch a šňůrek od korzetů.
- Před praním podprsenky a korzetu nezapomeňte zapnout všechny háčky jejich zapínání, aby nedošlo k poškození krajky.
- Když vyndáte podprsenku z pračky, před sušením ji vytvarujte do svého správného tvaru. Košilky z jemné tkaniny pak sušte pověšené na ramínku. Žádné prádlo nesušte na teplém topení a přímém slunci, aby nedošlo k poškození vláken a vyblednutí barvy.