Kvalita bavlny

Cotton = víme vlastně co v anglickém názvu znamená? Je to název pro Bavlnu. Pokud na štítku u výrobku najdeme 100% bavlna, znamená to, že se jedná o čistou bavlnu bez různých příměsí.

 

Kvalita bavlny ať už u nás či ve světě dostává přednost před kvantitou nejen v módním odvětví ale i v bytových doplňcích. Všichni z nás chceme hlavně pohodlné oblečení, což znamená i večer po sprše kvalitní bavlněnou osušku, bavlněné pyžamo nebo pohodlný župan do kterého se příjemně zachumláme.

 

Cotton_photo

 

 

Umíte rozpoznat opravdu kvalitní bavlněnou látku? Zkusíme vám to podrobně rozepsat a poradit.

Hlavním kvalitativním parametrem se uvadí gramáž dané látky na daný produkt. Takže většinou najdete váhu zapsanou v parametrech g/m2 ( hmotnost látky na 1 metr čtvereční) změříte ji zvážením kusu látky ve tvaru čtverce metr x metr, ale také se můžete dopočítat gramáže obyčejnou známou trojčlenkou a zvážením libovolným kusem látky.

                                                                               49915_107_1

 

Né všichni používají stejné jednotky. V Británii nebo USA najdete na štítku anglosaské jednotky oz/yd2 (unc na yard čtvereční) Lehce spočítáte na kalkulačce gramáž krát 33,9

 

                                                     1 oz/yd2 = 33,906 g/m2

 

Spousta z nás žije v domnění, čím větší gramáž bavlny, tím kvalitnější látka… Opak je ale pravdou… nejkvalitnější a nejjemnější látky se pohybují v nižší gramáži. Musíme také brát v potaz i roční období, kdy v teplých měsících je vhodné volit ty tenší materiály s menší gramáží látky a naopak v zimě silnější materiály s větší gramáží látky.

Nejčastěji na cedulkách najdeme gramáž bavlny od 90g/m2 – 250g/m2

Letní nejkvalitnější látky se pohybují okolo 90-125g/m2

Zimní silnější látky se pohybují okolo 125-145g/m2

Pokud se podíváme přímo na flanelové látky, tam se gramáž pohybuje až okolo 250g/m2

 

                                                   Cotton_circle

 

Obecné pravidlo bavlny platí: čím je jemnější příze, tím je kvalitnější látka.

 

Bavlna se pěstuje ve více jak 90 zemích světa, nejvíce však v Číně, Turecku, Indii, USA nebo Mexiku. Nejvíce pěstovaný bavlník je bavlník srstnatý a to z 90%, zbylých 10% bavlník stromový čí keřovitý. Všechny tyto bavlníky se pyšní skvělými vlastnostmi a to savostí a elasticitou.

 

Kvalitní bavlnu dokážeme poznat i pohmatem. Zkuste například u osušky nebo ručníku. Měkkost a prodyšnost vytváří tepelnou izolaci, delší vlákna bavlny dělají osušku nadýchanější.

 

Kvalitní bavlna snese praní až 90 stupnů, ale u barevných látek se nedoporučuje prát na vysokou teplotu, barvy budou blednout. Nevýhodou bavlny je její mačkavost. Proto je dobré ať už bavlněné tričko, či bavlněné pyžamo po vyprání hned pověsit, jinak vás při žehlení pěkně potrápí.

 

 

Jemnost látky

 

Vyznačuje se jako základní ukazatel kvality a má i své vlastní měřítko, které se udává v Anglických textilních jednotkách NE, ta označuje počet metrů příze vážící pouze 0,59 gramů. Látky nejvyšší kvality mohou mít až 300 NE. 

Čím více metrů bavlněné příze příze na jeden gram váhy, tím bude vlákno tenší ale hustota tkání bude vyšší.

Kvalitu bavlny odhalí i praní, pokud po vyprání zůstávají stopy pracího prášku nebo gelu, znamená to jediné… špatná kvalita bavlny.

 

Všichni víme, že bavlna se při praní sráží, ale také nemusí. Záleží na upravách látky a příměsí. Také v sušičce pokud nepoužijete správný program, se vám oblečení ze 100% bavlny srazí, někdy až o 2 konfekční velikosti.

Pokud by jste chtěli bavlněnou věc vybělit, lze použít chlorové přípravky (savo), které jsou silně zásadité. Prací prášky bavlně nevadí ale vadí elastanu. Věci s přídavkem elatanu postupným praním ztrácí pružnost.

Bavlna snáší vysoké teploty, proto se dá prát, vyvařovat i žehlit na vysoké teploty.

 

 

Kvalitní bavlna a její vlastnosti: 

 

Bavlna je rostlinný materiál z 90% tvořený celulózou. Stejně jako papír je hořlavá.                                                 

- jemnost

- pohodlnost

- prodyšnost

- lze ji snadno potisknout

- drží tvar

- skvěle absorbuje vlhkost

- je prodyšná

- ideální na léto

 

Nevýhody bavlny:

 

- žmolkuje se

- déle schne

- vlhká snadno zplesnivý

- praním ztrácí barvu

c0153bdf609808b1abcb7cfa8f2940c5-latky-main

 

 

Poprchové ošetření látek

 

Látky se mohou po zpracování (utkání) tepelně, mechanicky i chemicky upravit aby se dosáhlo lepších vlastností i vzhledu. Nejčastěji se používá specialní pryskyřice, která se do látky zažehlí.

777 598 592