Skladujete správně své sezonní oblečení?

Co dělat se sezonním oblečení?

Při správném skladování oblečení můžeme jeho životnost prodloužit a zároveň na maximum využít prostory k tomu určené. Nejvhodnější prostor pro skladování oblečení je velká šatna. Ale ne každý si ji může doma dispozičně dovolit.

Prvním krokem pro správné skladování oblečení je pečlivé přebrání všech věcí a následné rozdělení na to oblečení, které se právě nosí, nosit bude a které se již oblékat nebude vůbec. Veškeré doplňky se probírají stejným způsobem. Věci, které už člověk neupotřebí, je dobré okamžitě prodat nebo odnést do sběrného kontejneru, popřípadě darovat potřebným lidem.

Jakmile je šatník roztříděn, následuje ukládání dle typu oblečení, které může být seřazeno navíc i podle barevnosti. Od světlých barev po tmavé. Tento způsob pomáhá i pro lepší orientaci a následnou kombinaci oblečení při volbě, co na sebe. A je jedno, zda jsou to letní či zimní pyžama, nebo kvalitní župany, které už na léto odkládáte.

14 tipů pro správné uložení oblečení

  1. Prádlo, které se ukládá do skříní a polic musí být čistě vyprané a vyžehlené.
  2. V prostoru, kde se prádlo skladuje by měla být tma.
  3. Podstatný je i tvar ramínka, na který se prádlo zavěšuje.
  4. Například oblečení z vlny by mělo vždy ležet na ploše a neviset na ramínku.
  5. A taková sukně by měla viset na ramínku s příchytkami. Některá ramínka už mají navíc podlepené kolíčky gumou, aby se nepoškozoval přichycený materiál a nezůstávaly otlačené kolíčky na oblečení. V případě, že sukně mají všitá poutka, je vhodné ji zavěsit na ramínko právě za ně.
  6. Pánská saka či košile musí viset nejlépe na ramínku ze dřeva či plastu. Tyto materiály napomáhají udržovat stálý tvar oblečení. Například oproti drátěnému ramínku, které může oblečení deformovat. Ramínka z drátků už by v dnešní době v šatníku neměla co dělat.
  7. Na ramínko patří: košile, šaty, sukně, sako, kabát, bunda.
  8. Do poliček se ukládá: tričko, kalhoty, pyžamo, mikina, sportovní oblečení.
  9. Oblečení poskládané na sobě v poličce by nemělo přesahovat 5 kusů. Tím se dá vyhnout komplikacím například při vytahování spodního trička z komínku. A také věci uložené ve spodní části nebudou zmačkané tíhou vrchních vrstev.
  10. Komínek s oblečením se umísťuje tak, aby bylo oblečení dostupné a šel vidět každý kus zvlášť.
  11. Objemnější oblečení s větší váhou se ukládá vždy na plochu.
  12. Boty, které se aktuálně nenosí, patří do krabice nebo do pytlíku z látky. Ostatní mohou zůstat v botníku, aby byly ihned k dispozici.
  13. Choulostivé oblečení se umístí do speciálního vaku nebo vhodného obalu.
  14. Teplota v prostorech, kde se skladuje oblečení, by neměla přesáhnout 23 °C.

jak-skladovat-obleceni

Prostory ke skladování oblečení

  • Stojan ve volném prostoru – ideální pro krátkodobé uložení oblečení. V případě nutnosti nechat vyčistit odborně v čistírně.

  • Šatní skříně – v prostorných místnostech jsou ideální velké skříně s různými poličkami a tyčemi na zavěšení ramínek. Také se často dělají vestavěné skříně na míru, kde je k dispozici velký úložný prostor.

  • Komoda se zásuvkami – ideální pro menší oblečení, jako je spodní prádlo, ponožky a různé doplňky atd.

Organizéry do skříní a komod

K dostání jsou organizéry různých velikostí a rozměrů, které se umístí do šatní skříně nebo komody. Získá se tím přehled, kde je jaké oblečení umístěno, a hlavně vše bude ihned po ruce. Ideální pro drobnější prádlo, ponožky, podprsenky, kravaty, punčochy atd. Také se do větších organizérů dají uložit batohy a tašky.

Praktické vybavení skříní

Velkými pomocníky k uložení různého oblečení či doplňků jsou různé praktické vychytávky.

  • Vysouvací tyče k zavěšení
  • Poličky s pojezdem na boty
  • Drátěné košíky
  • Věšáky na kalhoty
  • Různé držáky například na kravaty
  • Kapsáře, které se dají zavěsit a nabízí nespočet úložného prostoru na drobné věci.
  • Dalším praktickým řešením je kvalitní osvětlení, díky kterému se získá mnohem lepší přehled, co a kde je ve skříni umístěno.
  • V případě uložení šperků a různých doplňků jsou ideální výsuvné podnosy.

jak-skladovat-obleceni-satni-skrin

Čemu se vyhnout při skladování oblečení?

Při zavěšení prádla na ramínko je dobré myslet na to, že méně je někdy více. Doporučuje se na ramínko umístit maximálně pět kousků oblečení. Aby se ramínko nepřetěžovalo a nedocházelo k deformaci a mačkání materiálu oblečení. Další výhodou méně kusů na ramínku je jistě to, že každý kus oblečení bude dostupnější.

Mol šatní

Šatní mol je pro oblečení nepřítel číslo jedna. V případě, že už se ve skříni objeví, je nutné ho okamžitě zlikvidovat. Tento škůdce se likviduje buď formou chemických prostředků, které se ale moc nedoporučují. Mohou poškodit i samotné oblečení a nevoní zrovna nejlépe. Z těch vhodnějších přípravků jsou k dispozici spreje na vodní bázi, které se stříkají do prostoru. Nesmí však zasáhnout oblečení.

Další varianta likvidace molů je přírodní cestou pomocí bylinky levandule, skořice či obyčejné sušené kůry z pomeranče. Stačí dát do bavlněného nebo papírového pytlíčku s dírkami a ten umístit k prádlu do police nebo zavěsit na tyč.

Plísně

Dalším nebezpečím pro oblečení bývají různé plísně, které vznikají zejména tam, kde se špatně odvětrává. Plísně se dá zbavit pouze správným a častým větráním prostor, kde se oblečení skladuje.

Skladování oblečení pro jednotlivá období v roce

Pokud je dostatek místa ve skříni, stačí sezónní oblečení umístit, co nejvíce do zadní části. A do popředí dát oblečení na aktuální sezónu.

V případě, že není ve skříních tolik prostoru na všechno oblečení, je dobré vždy věci roztřídit na letní a zimní. S tím, že oblečení z aktuální sezóny zůstane ve skříni, na policích a věšáku. To ostatní oblečení se uloží do boxů a pytlů. Všeobecně se doporučuje, aby box či krabice byly z papíru. Papír dopřává oblečení prodyšnost, kterou pro svoji dlouhou životnost potřebuje. Tyto boxy se mohou poté umístit někam, kde nebudou zavazet. Například na horní část skříně, pod postel, do úložných prostor sedací pohovky v obýváku nebo na půdu či do sklepa (v případě, že jde o suché prostory).

  • Sezónní oblečení uložené v krabicích by mělo být vždy vyprané a řádně vysušené.
  • Jako pojistka proti molům slouží v každém boxu jeden pytlík například s levandulí.
  • Pro více místa jsou ideálním řešením pytle, ze kterých se dá vysát vzduch. Výhodou je, že je oblečení ochráněno zároveň před škůdci a plísněmi. Do těchto pytlů se uskladňuje především prádlo z nemačkavých materiálů.

jak-skladovat-obleceni-prani

Jak skladovat sezonní boty?

Boty, které se aktuálně nosí, je vhodné rozdělit dle příležitosti. Pokud se prostor k tomu nabízí, může se botník rozdělit dle typu bot. Do jedné police se umístí tenisky a botasky pro sportovní vyžití. Do další police přijde vycházková obuv atd. Pokud budou boty mokré (například od deště), je vhodné je nejdříve umístit na podložku u botníku. Až po vyschnutí se mohou vrátit na své místo v polici.

Méně častěji využívaným botám je vhodné udržovat jejich stálý tvar. Například u kožených bot se doporučuje si pořídit napínák, který eliminuje ohýbání materiálu. Tvar se dá také udržet tím, že budou boty uloženy vedle sebe, a ne na sobě. Sice se neušetří na prostoru, ale zato budou boty stále jako nové.

Vysoké boty vyžadují umístění na speciální stojan, který udrží pevný tvar při různých délkách materiálu. Tím se zamezí otlakům a boty se tak nebudou lámat.

Sezónní boty se ukládají do krabic, které pro lepší orientaci mohou být s popiskem, jaké boty v nich jsou uloženy.

Boty se ukládají také vyčištěné a správně ošetřené dle materiálu. Boty by měly tedy projít dokonalým čistícím procesem. Ne všechny zvládnou prací proces v pračce. Je nutné je očistit dle typu materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Některé typy bot vyžadují ošetření impregnací.

Boty, jako ostatně všechno oblečení, se skladuje v tmavém místě bez vniku slunečních paprsků. Slunce dokáže rychle materiály vyšisovat. Tma dopřeje botám i oblečení dlouhou životnost.

Boty mohou napadnou i různí škůdci, proto je dobré do krabice s botami přidat kousek dřeva z cedru.

Boty ze syntetického materiálu

Tento typ bot stačí umýt pomocí teplé vody a mýdla, a poté se už jen utřou do sucha bavlněnou tkaninou.

Kožené boty

Například boty z kůže se čistí pomocí kartáčku a natírají se speciálním krémem.

Textilní boty

Na tyto boty se při čištění používá voda s mýdlem a jemný kartáček.

Správné skladování oblečení pro děti

Nejdříve je nutné pořídit vhodnou skříň s dostatkem úložného prostoru, aby se oblečení dalo roztřídit dle druhu. Musí se samozřejmě i rozměrově vejít do dětského pokoje nebo místnosti, kde bude umístěna. Optimální volbou je šatní skříň, která je kombinována s různými věšáky a policemi. Velmi chválené jsou také spodní výsuvné zásuvky, které je určeno pro drobné oblečení nebo spodní prádlo a ponožky.

  • Jak pro dospělé, tak i pro děti platí pravidlo uskladnění pouze čistého, vypraného a vyžehleného prádla.
  • Pokud má dítě oblečení z vlny, je vhodné ho vždy ukládat složené na polici. Na ramínku by se vlněný materiál vytahal a ztratil by tak svůj původní vzhled.
  • Oblečení ze lnu je lepší pověsit na ramínka. Tím se zabrání pomačkání materiálu, které by mohlo při složení na polici vzniknout. Mezi jednotlivými ramínky se musí ponechat menší mezery, aby se vzájemně oblečení neomezovalo v prostoru a mohlo volně viset.
  • Spodní prádlo a ponožky jsou vhodné ukládat do šuplíků s organizéry. Popřípadě lze ukládat i do boxů, které jsou velmi praktické.
  • Různé organizéry ulehčují orientaci ve skříni a výběr oblečení je tak jednodušší i pro menší děti.
  • Při skladování bot není vhodné používat chemické přípravky. Jejich používání není ideální pro malé děti ani domácí mazlíčky.
777 598 592