Správná péče o dámské i pánské spodní prádlo

Správná péče o spodní prádlo

Spodní prádlo je nedílnou součástí každého šatníku. Zejména pak ženy věnují výběru spodního prádla více pozornosti. Nejedná se jen o vzhled, ale i materiál a účel, který má spodní prádlo plnit. Kvalitní spodní prádlo je nutné také dobře skladovat, prát a celkově o něj správně pečovat.

Prací přípravky vhodné pro praní spodního prádla

Použitím šetrného a zároveň jemného pracího prostředku se zaručí udržení kvality materiálu. Jedná se především o prací tekuté gely.

Aviváže se pro praní jemného spodního prádla nedoporučují používat vůbec. Ucpávají póry ve vláknech látky a tím zabraňují odvádění vlhkosti z daného materiálu.

Bělidla a změkčovače se také nepoužívají, protože by právě tyto přípravky mohly způsobit postupné povolování materiálu.

Na bílé spodní prádlo je ideální používat prací prostředek na barevné prádlo. Jde o to, že přírodní vlákno a vlákno ze syntetiky mají lehce žlutý odstín. A tento typ materiálu bývá při výrobě barven na bílo. Prací přípravky určené k praní bílého prádla obsahují bělidla, které barvy postupně odstraňují. Proto by prádlo ztrácelo po čase svoji původní barevnost.

jak-vycistit-pracku01

Pomocník při praní spodního prádla

Ideální je pořídit si síťovaný pytlík do pračky, který pomáhá zabránit různému zamotání ramínek z podprsenek, provázků z kalhotek apod.

Síťovaný pytlík pomáhá nejen zamezení zamotání různých provázků, ale také při praní ozdobného spodního prádla. Myslí se tím, různé aplikace připevněné na látce. Flitry, ozdobné kamínky a korálky apod. Při volném praní v bubnu hrozí uvolnění aplikací ze spodního prádla a následné možné poškození pračky.

Praní spodního prádla

  • Pro udržení dlouhé životnosti spodního prádla je dobré nemíchat při praní různé druhy oblečení.
  • Určitě je nutné se vyhnout praní prádla s různými barvami, aby nedošlo k zabarvení.
  • Počet otáček při ždímání by měl být nastaven na co nejnižší.

Sušení spodního prádla

  • Sušení spodní prádla by mělo probíhat nejlépe na ploše a volně na vzduchu.
  • Nesuší se na radiátoru.
  • Spodní prádlo se po vyprání neždímá a ani nemačká.
  • Nepoužívá se sušička. Vzduch, který v ní proudí postupně deformuje výplně podprsenek. A prádlo díky teplému vzduchu ztrácí elasticitu. Vysokou teplotou trpí navíc gumičky a lemy prádla.
  • Barevné prádlo se nesuší na přímém slunci. U bílého prádla je výjimka.
  • Spodní prádlo se nežehlí.

Jak prát podprsenky?

Je nutné zvolit vždy jemné praní. Nejen krajka, ale i klasický materiál na denní nošení, vyžaduje kvalitní a šetrnou péči.

Ruční praní by se mělo volit vždy, pokud se jedná o podprsenku z krajky, s ozdobami, gelovou a komplet všechny typy, které mají kostice. Praní v ruce lze jednoduše v umyvadle s vlažnou vodou a čistícím přípravkem. Asi po 10 minutách namočení prádla v této vodě stačí podprsenkou jemně promačkat a mezi prsty lehce třít. Především v místech, kde se nejvíc udržuje pot a nečistoty. Tedy ramínka a obvod podprsenky. Košíčky stačí velmi lehce promnout v ruce.

Praní v pračce zvládnou podprsenky sportovní bavlněné a syntetické.

  • Podprsenky s kosticemi raději do pračky nedávat, popřípadě kostice před praním vytáhnout. Uvolněné kostice během praní by mohly poškodit nejen prádlo, ale také i pračku.
  • Všechny háčky na podprsence před praním zapnout, aby nebyly volné a nezpůsobily nějakou škodu během pracího procesu.
  • Vyjímatelné vložky z podprsenky se musí vyndat a uložit extra do pratelného sáčku.
  • Vždy volit ruční praní (jemné) s nízkou teplotou vody. Velmi teplá voda by mohla časem materiály poškodit a nevydržely by tak dlouho.
  • Prací prostředek by měl být jemný.
  • Po vyprání se košíčky musí opět vytvarovat a poté nechat uschnout.
  • Podprsenka se nemá nijak ohýbat, ždímat apod. Může se tak deformovat a ztratí svůj původní tvar.
  • Stejně tak vložky se nechávají uschnout ve správném tvaru volně na vzduchu. Poté se vrací zpět do podprsenky.

Jak prát kalhotky?

U tohoto typu spodního prádla se péče řadí na místo číslo jedna. Jedná se hlavně o udržení správné hygieny. Praní v pračce se opět doporučuje na jemný režim anebo lze prát ručně. Například speciální tanga nebo ostatní kalhotky z jemného materiálu, či ozdobné by měly být prány pouze ručně.

pece-spodni-pradlo

  • Než se začnou kalhotky prát v pračce, nejdříve by se měly roztřídit dle typu materiálu. Například nylon, bavlna, hedvábí.
  • Každý typ se pak uloží zvlášť do síťového pytlíku. Tímto uložením se zabrání zamotání a různého vytahování materiálu během pracího procesu.
  • Různé skvrny je dobré odstranit ještě před praním, a to ručně s jemným čistícím přípravkem. K odstranění skvrn pomáhá i kartáček, který má jemné štětiny.
  • Při praní se volí vždy ruční praní a teplota vody by měla být opět nízká.
  • Sušení kalhotek by mělo probíhat tak, že se položí na rovnou plochu a nechají se volně uschnout. Nedoporučuje se opět ždímat, aby neztrácely svůj vzhled a tvar. Takto volné sušení udržuje materiálu jeho elastické vlastnosti a také se díky tomu nesráží a nepoškozuje látka.
  • Sledujte stav kalhotek - je nutné je kontrolovat - a v případě potřeby, je neváhat vyměnit. U nás si kalhotky či tanga zaručeně vyberete.

Materiály spodního prádla

Každý materiál má svou vlastnost a ta zase potřebuje individuální péči, aby neztrácela na své kvalitě.

Krajkové spodní prádlo

Tento typ materiálu se řadí mezi ty dražší a kvalitnější. Krajka nabízí svoji jemnost a s tou je spojená i speciální péče. Ideální je prát krajku v ruce. Stačí napustit vlažnou vodu do umyvadla, přidat prací prášek vhodný na krajkové prádlo. Do vody se namočí spodní prádlo a nechá se volně namáčet něco málo přes čtvrt hodiny. Poté se prádlo vyjme a propláchne v čisté vodě. Krajka se neždíme, nechá se odkapat. Maximálně konce prádla se lehce pomačkají, aby se zbavily většího množství vody. Nejlépe je pak dobré krajkové prádlo umístit někam na plochu a nechat volně vyschnout.

Saténové spodní prádlo

Různé saténové prádlo může mít odlišné složení. Praní bývá většinou doporučováno ruční nebo v pračce na jemný režim. Voda by měla být vždy vlažná. Ždímání u tohoto materiálu opět není vhodné, kvůli zachování svého původního tvaru.

Spodní prádlo z polyesteru a nylonu

Tento materiál je vhodný pro praní v pračce dokonce i s teplou vodou. Je dobré zajistit všechny háčky z podprsenek či různé zipy apod. Spodní prádlo by se mělo umístit nejdříve do síťovaného pytlíku, aby nedošlo k zamotávání do jiného oblečení při pracím cyklu. Ideální opět nechat sušit volně na vzduchu.

Spodní prádlo ze síťoviny

O síťované spodní prádlo lze pečovat stejně jako u krajkového prádla. Síťovina je jemná, snadno se čistí a rychle schne. Ideálně prát jen v ruce.

Spodní prádlo z mikrovlákna

Praní tohoto jemného materiálu by mělo probíhat ručně s použitím studené, maximálně vlažné vody. Sušit ideálně volně na vzduchu. Tím se mikrovláknu prodlužuje jeho životnost.

Bavlněné spodní prádlo

Bavlna se řadí mezi pevnější a odolnější oděvní materiály. Zároveň je šetrná k pokožce a má vysokou savost. Bavlněné spodní prádlo lze prát jednoduše v pračce. Je však důležité roztřídit prádlo dle barev, aby se nemíchaly tmavé a světlé barvy. Takto se dá předejít zbarvování materiálu.

Všeobecné informace o péči k jednotlivým materiálům

Vždy je důležité se věnovat štítku s informacemi o konkrétním materiálu a jeho složení, který bývá připevněn na každém kousku spodního prádla. V tomto štítku bývá uveden i vhodný způsob praní a sušení a celkové péče.

Symboly na štítku spodního prádla

Žehlička, která je přeškrtnutá – přísný zákaz žehlení.

Žehlička s 1 tečkou – žehlení při nízké teplotě, naruby anebo přes další tkaninu.

Žehlička se 2 tečkami – žehlení na střední teplotu, přes lehce navlhčenou tkaninu.

Žehlička se 3 tečkami – žehlení na nejvyšší teplotu. 

Uvedené konkrétní číslo stupňů – maximální možná teplota vody při praní.

Celý přehled najdete na grafice níže.

symboly

4 rady pro vlastníky kvalitního spodního prádla

  1. Podstatné je, aby prádlo perfektně sedělo a bylo příjemné při nošení. Je tedy důležité, aby byl vybrán i vhodný materiál. Upnuté spodní prádlo by mělo být dostatečně prodyšné. Což představuje například materiál z bavlny.
  2. Intimní část těla každého člověka je velmi citlivá, proto je také dobré používat jemné čistící přípravky, které jsou šetrné k lidské pokožce. Zároveň v nich nejsou obsaženy různé parfemace a barviva. Také se nedoporučuje na spodní prádlo používat bělící prostředky.

  3. Podprsenky se dají nosit déle oproti kalhotkám, které se mění denně za čisté. Všeobecně se doporučuje prát podprsenku asi po 4 dnech nošení. Nespadají do toho sportovní podprsenky, které je nutné vyměnit ihned po sportovním výkonu. Nebo v případě, že je obzvlášť horké počasí a člověk se více potí. Při těchto situacích se podprsenky mohou prát i po jednom použití.

  4. Každá žena by si měla pořídit několik podprsenek i kalhotek. Pro materiály není nijak příznivé je často prát a znovu nosit pořád dokola. Ztrácejí tím časem na své kvalitě. Proto je dobré si zakoupit takové množství, aby se dalo jednoduše střídat bez častého praní.

Tip, jak se zbavit zapraného spodního prádla

Pokud se tak stane, že se omylem zamíchá do bílého prádla jeden tmavý kus a prádlo po vyprání zůstane zaprané, existuje tip, jak vrátit opět bělost svému prádlu. Do dalšího praní se přidají plátky citronu anebo kuchyňský kypřící prášek do pečiva. Tyto ingredience pomohou vytáhnout zpět původní bílou barvu.

Jak správně skladovat spodní prádlo?

Styl skladování má značný vliv na životnost spodního prádla, i když se jedná o drobnější kousky ve skříni. Nesprávným skladování spodnímu prádlu ubývá jeho elasticita a pohodlnost. Ideálním místem, kde mít dámské spodní prádlo, je určitě někde v popředí. Aby bylo hned po ruce, protože je to první kousek oblečení, který se na tělo obléká.

Doporučovaným stylem uskladnění je zavěšení na ramínko. Lze takto mít po hromadě celé sety spodního prádla. Podprsenky i spodních kalhotek. A navíc se pověšením zabraňuje promáčknutí košíčků podprsenek.

Do zásuvek v komodě je vhodné uložit podprsenky jednu za druhou. Určitě není dobré vkládat košíček do košíčku u jedné podprsenky. Tím se deformuje tvar a podprsenka se tak ničí.

777 598 592