Textilie pod lupou – modal, bavlna i bambusová vlákna

Bavlna, samet, hedvábí, flanel, brokát, manšestr, krep nebo třeba kašmír a mnoho dalších; historie a současnost přinesly bezpočet druhů tkanin a textilií. V našem článku se zaměříme nejen na poměrně moderní materiály jako modal, viskózová a bambusová vlákna, ale také na tradiční a stále oblíbenou bavlnu. Podíváme se na vlastnosti těchto textilií, jejich výhody, nevýhody, způsoby použití a rovněž si povíme něco o tom, jak o ně pečovat.

arts-and-crafts-bright-close-up-762791

 

Modal

Modalová vlákna jsou relativně velmi moderní textilní materiál. O jejich vynález se v 70. letech minulého století postarali Japonci a vyrábí se z regenerované celulózy bukového dřeva. Tato textilie nese některé rysy bavlny, má ovšem také řadu praktických výhod. Vlákna vynikají vysokou tažností a pevností v suchém i mokrém stavu, jsou elastická a proti bavlně jsou o něco jemnější a hladší.

Výrobky z modalu dosahují krásného lesku připomínajícího hedvábí, dokážou okouzlit sytými barvami. Při nošení oceníte vysokou míru pohodlí i v horkých dnech, protože dobře vsakují a odvádějí pot. Vlákna jsou praktická i na údržbu. I při častém praní si výrobky udržují stálou barvu, nevytváří se na nich žmolky, jsou velmi odolné a neztrácejí na rozdíl od bavlny hladký a jemný omak.

Modal se nejčastěji vyskytuje ve směsi s dalšími tkaninami a používá se na oblečení, ložní prádlo i bytové textilie.

Jak se o modal starat?

Ideální je obyčejné praní maximálně na 40°C. Modalové oděvy se příliš nemačkají a nedoporučuje se je žehlit. Nevhodné je i používání bělidel nebo jiné chemie včetně sušení v sušičkách.

Viskózová vlákna

I v tomto případě se jedná o materiál z regenerované celulózy. Někdy je označován jako „umělé hedvábí“ anebo se setkáte s pojmem „rayon“. Viskóza je velmi lehká, jemná na dotek a splývavá. Svršky z této látky oceníte hlavně v létě, protože působí chladivě. Podívejte se na naši nabídku dámského prádla z viskózy.

Vlákna jsou ceněna i pro vysoký lesk, nevytváří se na nich žmolky a ani statická elektřina, takže se nemusíte bát ulpívání nečistot. Látka ovšem hůře snáší časté praní, může se srazit a je také poměrně mačkavá.

Jak se o viskózové textilie starat?

Viskózu neperte víc než na 40°C a vynechte ždímání. Prádlo pouze lehce ručně vymačkejte a pověste.

Bambusové vlákno

Tato tkanina se vyrábí z bambusové celulózy a v poslední době získává obrovskou popularitu. Vyzdvihovány jsou především antibakteriální vlastnosti působící i proti plísním a zápachu např. z potu. Proto se jedná o oblíbený materiál pro výrobu ponožek.

Vlákno má taky velmi dobré termoregulační a absorpční vlastnosti. V létě vás ochladí a v zimě zahřeje. Bambusové vlákno je extrémně prodyšné.

Jak se o bambusové textilie starat?

Opět platí, že teplota vody by při praní neměla být nastavena na víc než 40°C. Také v sušičce zvolte nižší teplotu a žehlete co nejšetrněji.

abstract-button-cardigan-209241

 

777 598 592